Jarosław Staniek - reżyser, choreograf

Urodzony w Sandomierzu. Karierę zaczyna od tańca ulicznego. Historyczny pierwszy Mistrz Polski breakdance. Zdobywa ten tytuł jeszcze kilka razy. 

          Kształci się w zakresie innych technik tanecznych / taniec współczesny, klasyczny, pantomima, akrobatyka itp. /. Kilka lat po otrzymaniu dyplomu tancerza estradowego zakłada legendarną grupę taneczną P'89, której lideruje, tworzy choreografię i tańczy. 

Wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy za koncert Debiuty w Opolu.

          Pierwszym wielkim osiągnięciem teatralnym jest choreografia do West Side Story w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1992 roku. Potem następują kolejne prace choreograficzne pokazywane z licznymi sukcesami w Polsce i Europie m.in.: Hair, Szachy, Dracula. Tworzy choreografię licznych spektakli muzycznych i musicalowych czy koncertów Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Ballady morderców, Weil 2000, Kombinat. Współpracował przy realizacjach koncertów znanych gwiazd muzyki: Nick Cave, Dee Dee Bridgewater czy musicalu Ethan Freeman /USA/, Florian Schneider /NIEMCY/, Khanyo Maphumulo /RPA/ znana choćby z musicalu Król Lew.

              Reżyseruje lub współreżyseruje takie hity musicalowe jak: Jesus Christ Superstar, Chicago, Hair - szwajcarska premiera /Zurych 2004/. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt realizacji teatralnych, programów TV, teledysków. Jest również twórcą pierwszego polskiego show tanecznego Opentaniec, transmitowanego "na żywo" podczas koncertu Welcome Europe dla 300 milionów widzów w całej Europie oraz na specjalnych pokazach w Brukseli i Atenach. Stworzył choreografię do filmu fabularnego - Ubu Król w reżyserii Piotra Szulkina, z którym współpracował wcześniej przy produkcji filmu Mięso.

               Jest autorem i reżyserem hip-hopowego projektu teatralnego 12 ławek. Ten spektakl to powrót do początków kariery, oraz fascynacji tańcem ulicznym, freestylem i rytmem miasta. 

               We wrześniu 2005 roku w Krakowie w ramach festiwalu Sacrum - Profanum odbyła się premiera baletu Romeo i Julia do muzyki S. Prokofiewa z choreografią Jarosława Stańka, a w 2006 roku w ramach tego festiwalu wyreżyserował i stworzył choreografię widowiska Carmen TV na podstawie opery Bizeta.

               Wielokrotnie opracowywał ruch sceniczny do spektakli dramatycznych współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Grzegorzem Jarzyną.

               Za choreografię do trans-opery Sen Nocy Letniej z muzyką Leszka Możdżera. Niemieckojęzyczna wersja musicalu Chess / Szachy / z jego choreografią została wybrana najlepszą musicalową realizacją roku 2000 w Niemczech. W 2003 roku został wyróżniony Złotą Maską za choreografię do spektaklu Footloose, a rok póżniej Opentaniec otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną za spektakl roku.W 2006 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za reżyserię spektaklu 12 ławek. Ten sam spektakl był równiez nominowany do nagrody Sztorm Roku przez Gazetę Wyborczą.

             Jednym z oryginalniejszych projektów był spektakl taneczny Chodnik 05, którego premiera teatralna odbyła się w Gliwickim Teatrze Muzycznym, a wersja specjalna kilkadziesiąt metrów pod ziemią w opuszczonej kopalni Luiza w Zabrzu. Powstała również wersja filmowa tego spektaklu.W 2006 roku w Bratysławie, Pradze i Warszawie, miały miejsce premierowe pokazy multimedialnego widowiska muzyczno-tanecznego Vichry / reżyseria i choreografia /. Widowisko oparte na podaniach i legendach trzech krajów z choreografią i muzyką inspirowaną folklorem Śląska Cieszyńskiego zostało entuzjastycznie przyjęte przez widzów i krytykę.W Teatrze Muzycznym Capitol we wrocławiu wyreżyserował i stworzył choreografię spektaklu Swing ! z utworami Duke'a Ellingtona w aranżacjach Stanisława Fijałkowskiego.Jest autorem choreografii pierwszego polskiego filmu tanecznego "Kochaj i tańcz" . Film ustanowił frekwencyjny rekord otwarcia, a do tej pory obejrzało go ponad 1,5 mln widzów.

            Jedna z ciekawszych  produkcji to "Metropolish" - projekt teatralny stworzony wraz z białostocką grupą Fair Play Crew. Opowiedziana tańcem historia inspirowana filmem Fritz'a Lang'a Metropolis. Spektakl został zaprezentowany w 10 największych miastach Polski. Premiera miała miejsce w Białymstoku 19 maja 2010. 

            Rok 2012 to kilkanaście premier teatralnych oraz choreografia ceremonii przedmeczowych  na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas turnieju UEFA EURO 2012

            Wielkim powodzeniem cieszy się zrealizowany niedawno spektakl Mistrz i Malgorzata bijący rekordy frekwencyjne we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. 

           W przygotowaniu kolejny duży projekt w Teatrze Muzycznym w Gdyni - " Zły " musical w/g kultowej powieści Leopolda Tyrmanda. Premiera maj/czerwiec 2014

 

Nagrodzony:

Nagrodą Dziennikarzy za koncert Debiuty w Opolu,

Nagrodą Prezydenta Miasta za choreografię do West Side Story w Teatrze Muzycznym w Gdyni,

Nagrodą Prezydenta Miasta za choreografię do trans-opery Sen Nocy Letniej,

Złotą Maską za choreografię spektaklu Footloose,

Pomorską Nagrodą Artystyczną za spektakl roku dla widowiska OPENTANIEC,

Nagrodą Prezydenta Miasta za reżyserię spektaklu 12 ławek,

Musical Chess został wybrany najlepszą musicalową realizacją roku w Niemczech.

Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta w kategorii "Przedsięwzięcie Roku" dla spektaklu "Metropolish"

Specjalna Złota Maska za sezon 2013/2014 dla spektaklu Tu-wim z Teatru Powszechnego w Łodzi 

 

do góry do góry | E-mail: jaroslawstaniek@jaroslawstaniek.pl

Wszelkie materiały na stronie pochodzą ze zbiorów prywatnych
i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Kopiowanie
i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.