Mezopotamowie wprowadzili świat do rur kanalizacyjnych z gliny około 4000 BCE, z najwcześniejszymi przykładami znalezionymi w Świątyni Bel w Nippur i w Eshnunna. Rury gliniane były później używane w mieście Hattusa. Mieli łatwo demontowalne i wymienne segmenty, które pozwalały na czyszczenie.

Pierwsze systemy sanitarne zostały zbudowane w prehistorycznym Iranie, w pobliżu miasta Zabol. Perskie Qanaty i ab anbary zostały wykorzystane do zaopatrzenia w wodę i chłodzenia.

Usługi hydrauliczne a ścieki

W średniowiecznych miastach europejskich, małe naturalne drogi wodne wykorzystywane do odprowadzania ścieków zostały ostatecznie zasłonięte i funkcjonowały jako kanalizacja. Takim systemem jest londyńska flota rzeczna. Natomiast o naszych usługach hydraulicznych poczytasz na: Nasze usługi hydrauliczne.

nasze usługi hydrauliczne

Wzdłuż centrum niektórych ulic przebiegały otwarte kanalizacja, czyli rynny do odprowadzania ścieków. Były one znane jako „psiarnie” (tj. kanały, kanały), a w Paryżu były czasami znane jako „rozdwojone ulice”, jako że woda ściekowa biegnąca wzdłuż środka fizycznie rozdzielała ulice na dwie połowy.

Pierwszy zamknięty kanał wybudowany w Paryżu został zaprojektowany przez Huguesa Aubirda w 1370 roku na Rue Montmartre (Montmartre Street) i miał 300 metrów długości. Pierwotnym celem zaprojektowania i wybudowania zamkniętego kanału ściekowego w Paryżu było nie tyle zagospodarowanie odpadów, co powstrzymanie smrodu pochodzącego z uwodzicielskiej wody ściekowej.

Usługi hydrauliczne a systemy kanalizacyjne

W Dubrowniku, znanym wówczas jako Ragusa (nazwa łacińska), Statut z 1272. określa parametry budowy szamb i kanałów do usuwania brudnej wody. W ciągu 14 i 15 wieku zbudowano system kanalizacyjny, który działa do dziś, z niewielkimi zmianami i naprawami dokonanymi w ostatnich stuleciach.

Szafy na strychy, oficyny i szamba były wykorzystywane do zbierania odpadów ludzkich.

  • Wykorzystanie odpadów ludzkich jako nawozu było szczególnie ważne w Chinach i Japonii, gdzie obornik bydlęcy był mniej dostępny. Jednak większość miast nie posiadała funkcjonującego systemu kanalizacyjnego przed erą przemysłową, polegając na pobliskich rzekach lub okazjonalnych deszczówkach, aby zmyć ścieki z ulic.
  • W niektórych miejscach, ścieki po prostu spływały po ulicach, które miały kamienie kroczące, aby trzymać pieszych z dala od mułu, a w końcu odprowadzane w postaci spływu do lokalnego działu wodnego.
  • W XVI wieku Sir John Harington wynalazł spłuczkę toaletową jako urządzenie dla królowej Elżbiety I (jego matki chrzestnej), która uwalniała odpady do szamba.

Usługi hydrauliczne a szambo

Po przyjęciu prochu miejskiego, oficyny miejskie stały się ważnym źródłem surowca do produkcji saletry w krajach europejskich.
W Londynie zawartość oficyn miejskich była zbierana każdej nocy przez zamówione wagony i dostarczana do pokładów azotynów, gdzie była umieszczana w specjalnie zaprojektowanych podłożach glebowych, aby produkować ziemię bogatą w azotany mineralne.

Bogate w azotany ziemie były następnie dalej przetwarzane w celu wyprodukowania saletry lub azotanu potasu, ważnego składnika czarnego prochu, który odegrał rolę w produkcji prochu strzelniczego